Łączenie mebli antycznych oraz modernistycznych to popularny trend, dzięki któremu możemy nadać wnętrzu nietuzinkowego charakteru. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla osób ceniących sobie oryginalność. Jedno jest pewne – stworzenie efektownej aranżacji eklektycznej wymaga poczucia estetyki. Możemy również czerpać inspiracje z sieci, czy też magazynów wnętrzarskich. Zanim zaczniemy kompletować meble i dodatki powinniśmy poznać kilka najważniejszych zasad, dzięki którym bez trudu połączymy tradycję z nowoczesnością.
Czym jest eklektyzm?
Eklektyzm polega na łączeniu ze sobą elementów, które pozornie do siebie nie pasują. Należy wspomnieć, że jest to kierunek, który występuje nie tylko w architekturze wnętrz, ale również malarstwie, sztuce, a także wielu innych dziedzinach życia. Warto wiedzieć, że początkowo było to pojęcie o wydźwięku negatywnym.
Współcześnie mianem eklektyzmu określa się głownie łączenie ze sobą elementów wnętrzarskich o różnej stylistyce, wzornictwie, czy też kolorystyce. Mogłoby się wydawać, że takie kompozycje nie będą prezentować się dobrze. Ciężko wyobrazić sobie pałacową, bogato zdobioną komodę w towarzystwie industrialnej komody, czy też stolika.
Prawda jest taka, że ciężko jest urządzić wnętrze eklektyczne, które będzie spójne i atrakcyjne pod względem wizualnym. Jest to jednak możliwe i wielu osobom wychodzi to rewelacyjnie. Musimy jednak wysilić się nieco bardziej, niż podczas kompletowania mebli do mieszkania w wielkomiejskim stylu. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy lubią tworzyć niebanalne, a zarazem niepowtarzalne kompozycje wnętrzarskie.
Odnów stare meble lub zamów nowe antyki
Niejedna osoba zastanawia się od czego zacząć projektowanie wnętrza w stylu eklektycznym. Wszystko zależy od tego, jakie meble posiadamy w domu. W przypadku, gdy w naszym mieszkaniu króluje styl modernistyczny nie pozostaje nam nic innego, jak zakupić kilka ciekawych antyków. Tutaj również może pojawić się dylemat. Pamiętajmy, że nie można przesadzić z ich ilością.
Meble antyczne są niezwykle wyraziste, a więc będą stanowić centralny punkt każdej aranżacji. Najlepiej, aby w jednym pomieszczeniu znajdowały się dwa lub maksymalnie trzy meble w tym stylu.
Może być to np. przepięknie zdobiona komoda, szafa z rzeźbioną ramą, czy też fotel przypominający tron.
Wybór jest niemal nieograniczony, więc wszystko zależy od naszej kreatywności i osobistych upodobań. Pamiętajmy, że sprawdza się tutaj zasada “mniej znaczy więcej“.
Jeśli posiadamy stare meble, to możemy pomyśleć o ich odnowieniu. Większość z nich powinniśmy przerobić w taki sposób, aby swoją formą oraz wzornictwem nawiązywały do nowoczesności.
Możemy przemalować je np. na kolor biały lub czarny. Krzesła możemy ukryć pod stylowymi pokrowcami, a kanapę oddać do tapicera lub przykryć puszystą narzutą i wielkimi poduchami. Istotne jest to, aby wybrać meble, których nie odnowimy, a jedynie przywrócimy dawny blask. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie najtańsze, jednak wymaga poświęcenia dużej ilości czasu oraz energii.
Nie każdy posiada w domu stare meble, jednak bardzo często możemy je zakupić na aukcjach internetowych za przysłowiowe grosze. Osoby, które nie posiadają wystarczających zdolności do przerabiania starych mebli powinny skorzystać z gotowych produktów. Pamiętajmy, że nieudana modyfikacja to nie tylko strata czasu, ale również pieniędzy, które wydamy na np. farbę, czy też inne materiały.
Meble antyczne w nowoczesnym domu – czy to zda egzamin?
Niektórym wydaje się, że styl eklektyczny zahacza o tandetę. Należy jednak wiedzieć, że jest tak wyłącznie w przypadku, gdy nieumiejętnie połączymy ze sobą elementy. W takiej sytuacji antyki wyglądają zwykle, jakby znalazły się w danym pomieszczeniu przez przypadek. Prezentują się jak dostawione, a nie taki powinien być efekt końcowy.
Wszystkie elementy pomimo tego, że są różne powinny tworzyć spójną całość. Dobrze jest, jeśli prezentują się tak, jakby były nietypowym kompletem. Przesadny kontrast niesie za sobą większe ryzyko tego, że wnętrze będzie wyglądać po prostu źle.
Ważne jest, aby meble antyczne nie dominowały w nowoczesnym mieszkaniu. Nie możemy mieć wątpliwości, jaki jest tutaj styl przewodni. Antyki powinny być jedynie dodatkiem, który urozmaici monochromatyczne i nieco puste wnętrze. Są one niczym wisienka na torcie. Zbyt duża ilość mebli w tym stylu przytłoczy nas i nie będzie wyglądać elegancko.
Jak połączyć antyki z nowoczesnością?
Łączenie antyków z modernistycznymi meblami wymaga ostrożności. Osoby, które chcą urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym powinny posiadać w sobie pewną wrażliwość oraz fantazję.
Poczucie stylu ułatwi nam znalezienie złotego środka. Czasami wystarczy stara, klimatyczna komoda oraz pałacowa lampa, aby salon nabrał nieprzeciętnego wyrazu. Nie musimy posiadać pałacowej meblościanki oraz kwiecistego dywanu. W tym przypadku liczą się detale.
Najlepiej, aby antyk wyróżniał się formą lub kolorem. W przypadku nietypowego i przyciągającego wzrok zdobienia dobrze jest, aby mebel był w kolorach pozostałych mebli. Możemy więc połączyć biały stolik z szklanym blatem z białą komodą w stylu ludwikowskim.
Są to dwa zupełnie różne elementy, jednak mają one ze sobą coś wspólnego. Pamiętajmy, że antyki to również minimalistyczne formy. Prosty stołek z siedziskiem wykonanym z naturalnej skóry możemy połączyć ze nowoczesnymi stołkami w kontrastujących kolorach. Jest to tylko jeden element, jednak na tyle wyrazisty, że nikt nie przejdzie obok obojętnie.
Antyki w nowoczesnym salonie
Odpowiadają na pytanie, jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami, należy wspomnieć o wzorach. Lepiej, aby nie było ich zbyt wiele. Trzeba uważać, aby efekt końcowy nie przypominał wnętrz rodem z PRL-u. Styl eklektyczny najlepiej prezentuje się w jasnych i rozświetlonych wnętrzach.
Wynika to z faktu, że przywołują one na myśl współczesne mieszkania. Uważajmy szczególnie podczas łączenia mebli drewnianych utrzymanych w naturalnych odcieniach z drewnianą podłogą. O wiele lepiej wygląda połączenie np. komody w kolorze buku i paneli w odcieniach szarości. W przypadku, gdy podłoga ma kolor wiśni, to mebel powinien być jednolity.
Aranżując dom należy kierować się przede wszystkim własnymi upodobaniami. To my mamy czuć się komfortowo w stworzonym wnętrzu. Nie musi być ono perfekcyjne, aby spełniło nasze oczekiwania. Czasami nie warto więc przestrzegać sztywnych zasad, a kierować się własnym gustem. Dzięki temu eklektyczne mieszkanie będzie jedyne w swoim rodzaju.