metalowe stoły montażowe do badania kontroli jakości

Nasz sklep internetowy Punkt Meblowy proponuje nowoczesne stoły montażowe, w tym stoły antystatyczne z blatem ESD, charakteryzujące się bardzo solidną i wytrzymałą konstrukcją. Wszystkie dostępne meble warsztatowe dostępne w naszej kolekcji pochodzą z produkcji cenionej, polskiej firmy RA Construction, która specjalizuje się w stołach przemysłowych i montażowych. W dzisiejszym poradniku chcielibyśmy zaprezentować funkcjonalność oraz zastosowanie stanowisk, które na co dzień wykorzystywane są w zakładach produkcyjnych oraz przemysłowych. Zapraszamy do lektury!

Co to jest technologia ESD?

ESD stanowi skrót od angielskiego Electro Static Discharge i oznacza wyładowania elektrostatyczne, które mają miejsce pomiędzy dwoma różnie naładowanymi obiektami, a więc z odmiennym potencjałem elektrycznym. Kiedy jeden z materiałów ma ładunki ujemne, a drugi dodatnie, to efektem ich bezpośredniego zetknięcia będzie bardzo dynamiczna wymiana ładunków objawiająca się wyładowaniami elektrostatycznymi. Warto sobie uzmysłowić, że do takiej sytuacji może dojść nawet w wyniku kontaktu rękawicy ochronnej pracownika z powierzchnią stołu roboczego.

To wyjątkowo poważny problem, który zaistniał wraz z rozwojem mikroelektroniki. Oddziaływanie wyładowań elektrostatycznych na człowieka jest dość znikome, natomiast delikatne elementy półprzewodnikowe charakteryzują się wysoką wrażliwością na ten proces.

Człowiek odczuje jedynie lekki dyskomfort, ale dla komponentów elektronicznych jest to bardzo groźne zjawisko, które powoduje niezauważalne często z zewnątrz uszkodzenia, ale w konsekwencji prowadzi do wielomilionowych strat w gospodarce. Zagrożenie dotyczy zwłaszcza układów scalonych, diod laserowych, urządzeń pomiarowych czy też pomocy warsztatowych.

W związku z tym koniecznością stało się przeciwstawienie tym negatywnym zjawiskom i dlatego każde stanowisko montażowe powinno mieć pełną ochronę ESD, dzięki czemu można bezpiecznie lutować elementy wrażliwe na ładunki elektrostatyczne.

Technologia ESD Safe jest również stosowana przy wykonywaniu płyt głównych komputerów i laptopów, aby podczas użytkowania nie doszło do uszkodzenia podzespołów komputera. Nawet chodzenie po dywanie wytwarza ładunek elektrostatyczny i kiedy człowiek dotknie urządzenia, to pojawia się zagrożenie dla delikatnych podzespołów komputera.

Pojęcie stołu ESD

Stanowiska montażowe w warsztatach, laboratoriach bądź halach produkcyjnych związanych z przemysłem elektrotechnicznym wymagają pełnej ochrony przed skutkami szkodliwych wyładowań elektrostatycznych. Zwykłe stoły przemysłowe nie zabezpieczałaby wrażliwych elementów i już na etapie ich wytwarzania dochodziłoby do poważnych uszkodzeń.

To właśnie dlatego istnieje tak duże zapotrzebowanie na stoły montażowe ESD, dzięki którym można stworzyć bezpieczne środowisko pracy. Stół montażowy ESD jest wyposażony w specjalny blat z uziemieniem, który skutecznie blokuje powstawanie wyładowań elektrostatycznych na całej powierzchni roboczej i tym samym gwarantuje nie tylko całkowicie bezpieczny montaż delikatnych komponentów, ale także pracę serwisową i kontrolę jakości delikatnych elementów.

Stoły ESD są dostępne w różnych konfiguracjach, jako modele dwumodułowe, ale także trójmodułowe, a ich konstrukcja ma na celu zapewnienie pełnej ochrony przed wpływem wspomnianych wyładowań, a tym samym umożliwienie sprawnej pracy z urządzeniami elektronicznymi i układami scalonymi bez ryzyka ich uszkodzenia. Stół antystatyczny może być też wyposażony w dodatkowe półki i oświetlenie, aby praca była również bardzo wygodna.

Czym jest stół montażowy?

Jest to w zasadzie podstawowy sprzęt wyposażenia przemysłowego, który stanowi odpowiednio wydzieloną i przygotowaną przestrzeń roboczą w różnego typu zakładach produkcyjnych.

Stoły montażowe muszą wyróżniać się nie tylko wyjątkową wytrzymałością, ale także szerokimi możliwościami konfiguracyjnymi oraz wygodą użytkowania.

Takie parametry konstrukcji zapewniają oferowane w naszym sklepie nowoczesne stoły montażowe polskiej firmy RA Construction, która specjalizuje się w wykonywaniu tego typu stołów przemysłowych.

Klienci mają do wyboru kilka modeli AC-2 oraz AC-3 różniących się przede wszystkim wymiarami szerokości blatu oraz wyposażeniem dodatkowym np. wzmacnianymi półkami i podświetleniem blatu roboczego, co w dużej mierze ułatwia pracę.

Warto podkreślić, że producent RA Construction umożliwia również skonfigurowanie własnego stanowiska. Stoły przemysłowe mają regulowaną wysokość, a wykorzystanie w produkcji wytrzymałych profili stalowych oraz płyt melaminowanych zapewnia świetną nośność na poziomie nawet 250 kg, a przede wszystkim wysoką jakość produktów. Dzięki temu stanowiska montażowe charakteryzują się komfortem i bezpieczeństwem użytkowania.

Czym się różni stół montażowy od stołu ESD?

Różnica pomiędzy tradycyjnym stołem montażowym, a stołem ESD dotyczy de facto wykończenia blatu. Zwykły blat nie zapobiegnie wyładowaniom elektrostatycznym, czyli gwałtownemu przepływowi ładunku elektrycznego pomiędzy ciałami mającymi odmienne potencjały elektrostatyczne, co zdarza się nie tylko przy ich bezpośrednim zetknięciu, ale nawet przy zbliżeniu do siebie. Tego typu wyładowanie ma charakter krótkotrwały, ale jest na tyle silne, że może uszkodzić lub zniszczyć delikatne komponenty.

Blat z wykończeniem ESD jest konstrukcją antystatyczną, co skutecznie zapobiega przeskokom elektronów z jednego materiału na drugi, a tym samym czyni pracę bezpieczną. Proponowane przez nasz sklep stoły ESD mają wszystkie zalety tradycyjnych stołów montażowych, a więc są wykonane z najlepszych jakościowo materiałów.

Z kolei stopki poziomujące gwarantują wyjątkową stabilność i to również na niezbyt równej powierzchni. Mogą być wyposażone w praktyczne półki, także z oświetleniem. Dostępne są też modele na kółkach, więc w pełni mobilne. Nie trzeba dużej siły, aby taki stół przesunąć, jeżeli zajdzie potrzeba. Dodatkowa powłoka antystatyczna w technologii ESD sprawia, że stanowisko montażowe ma zdecydowanie szersze zastosowanie, także przy pracach związanych z komponentami elektronicznymi.

Zastosowanie standardowego stołu montażowego w takich przypadkach byłoby po prostu niemożliwe i skończyłoby się uszkodzeniem materiału.

Stanowiska montażowe i stanowiska antystatyczne – zastosowanie

Funkcjonalne stanowiska montażowe wykorzystywane są zarówno przez profesjonalne przedsiębiorstwa przemysłowe, jak i przez osoby prywatne w przydomowych garażach bądź warsztatach. Stoły montażowo-spawalnicze mają podstawy z mocnych profili stalowych spawanych według założeń metody spawalniczej MAG, co gwarantuje dużą wytrzymałość. Nośność stołu wynosi 250 kg, natomiast nośność półek z regulacją 20 kg i dlatego można go zastosować nawet do montażu dość ciężkich elementów.

Z kolei antystatyczne stanowiska montażowe stanowią podstawę całkowicie bezpiecznego stanowiska pracy, które umożliwia bezproblemową realizację różnorodnych zadań bez obawy o uszkodzenie bądź zniszczenie wrażliwych układów i urządzeń. Chodzi tutaj nie tylko o montaż poszczególnych elementów, ale także pracę serwisową oraz kontrolę jakości. Takie specyficzne i wyjątkowe właściwości stanowisk antystatycznych ESD pozwalają na ich wykorzystanie w halach produkcyjnych, zaawansowanych technologicznie laboratoriach i warsztatach przemysłu elektrotechnicznego, gdzie istnieje konieczność ochrony materiałów przed pojawieniem się szkodliwych wyładowań elektrostatycznych. Stoły ESD gwarantują równie wysoki komfort pracy, jak ma to miejsce w przypadku standardowych stołów montażowych, a jednocześnie umożliwiają zdecydowanie bardziej szerokie zastosowanie i dlatego polecamy je wszystkim, którym zależy na wygodnej i bezpiecznej pracy.

Stoły montażowe czy ESD – wady i zalety

Wybór odpowiedniego stanowiska montażowego tak naprawdę zależy od konkretnych potrzeb. Nie ma konieczności kupowania stołu antystatycznego, jeżeli nie planuje się żadnych prac z wykorzystaniem układów scalonych, wrażliwych urządzeń pomiarowych bądź diod laserowych. Do montażu, spawania, sortowania, pakowania czy kontroli jakości elementów niewrażliwych na wyładowania elektrostatyczne spokojnie sprawdzi się standardowy stół montażowy. Nasz sklep proponuje modele z najwyższej półki jakościowej, a także w korzystnej relacji pomiędzy wartością i solidnością stołu a jego ceną.

Stół ESD gwarantuje stuprocentową ochronę wspomnianych wcześniej komponentów i co ważne, zabezpieczona będzie cała przestrzeń robocza, a nie jedynie blat ESD. Tego typu stoły i to zarówno w wersji standardowej, jak i ESD charakteryzują się wyjątkowo długą żywotnością, więc zakup jest bardzo opłacalny z punktu widzenia ekonomicznego.

Nie ma ryzyka, że po kilku latach intensywnego użytkowania zajdzie konieczność wymiany stołów, o ile przestrzega się zasad użytkowania. Możliwość zakupu dodatkowego wyposażenia, jak półki bądź oświetlenie, w dużym stopniu zwiększa komfort pracy. Tradycyjne stanowiska montażowe można też wyposażyć w gumę antypoślizgową o grubości 2 mm, aby jeszcze bardziej przedłużyć żywotność blatu. Guma będzie chronić blat przed uderzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi, a także zabrudzeniem i działaniem substancji żrących.

Wadą standardowego stołu przemysłowego będzie oczywiście niemożność jego zastosowania do prac przy elementach wrażliwych na wyładowania elektrostatyczne. Z kolei antystatyczne stoły montażowe wymagają przestrzegania określonych zasad eksploatacyjnych. Warto sobie uświadomić, że powierzchnia blatu ESD może ulec uszkodzeniu w zetknięciu z bardzo mocnymi chemikaliami albo przy nieumiejętnym stosowaniu ostrych narzędzi. Powłoka antystatyczna musi być regularnie kontrolowana i przy jej czyszczeniu należy zachować szczególną ostrożność. Tego typu stoły są też droższe w porównaniu ze standardowymi.

Ceny stanowisk ESD i stołów montażowych

Standardowe stoły montażowe dwumodułowe o wymiarach blatu 1150x700x25 mm oraz wysokości 800 mm kosztują 900 zł + 23% VAT. Cena oczywiście wzrasta o 200-400 zł, kiedy montuje się dodatkową półkę czy też oświetlenie. Natomiast podstawowa wersja trójmodułowa z blatem o wymiarach 1650x700x25 mm i wysokością 800 mm oznacza wydatek co najmniej 1140 zł + 23% VAT. Nie są to z pewnością wygórowane kwoty, tym bardziej że producent RA Construction gwarantuje naprawdę wysokością jakość i solidność produktów. Pełny cennik stanowisk monterskich wraz z wideo prezentacją produktu znajduje się [tutaj].

Wycena stołów z blatami ESD ma charakter indywidualny, jednak dokładamy wszelkich starań, aby była ona atrakcyjna nie tylko dla dużych zakładów przemysłowych, ale także dla małych przedsiębiorstw, a nawet na potrzeby przydomowe. Trzeba jednak liczyć się z kosztami dwu- a nawet trzykrotnie wyższymi.

Pragniemy jednocześnie podkreślić, że wszystkie proponowane przez nas stanowiska montażowe obejmuje dwunastomiesięczna gwarancja. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: https://punktmeblowy.pl/kategoria-produktu/meble-warsztatowe/stoly-montazowe/. W razie jakichkolwiek pytań służymy pomocą i radą.

Stół montażowy czy stół ESD – co lepiej wybrać? [PORADNIK]
5 (100%) 3 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *